Systemy Solarne

System solarny to zestaw urządzeń, wykorzystujących energię słoneczną do podgrzewania c.w.u., wody w basenie, jak również do wspomagania centralnego ogrzewania. Zestaw ten składa się z elementów takich jak:

 1. Kolektor słoneczny – każdy kolektor składa się z absorbera (jego zadaniem jest absorbowanie promieniowania słonecznego), orurowania (jest to układ przewodów, który odbiera z absorbera wytwarzane ciepło), obudowy (jej głównym zadaniem jest ochrona kolektora przed utratą ciepła i wpływem warunków zewnętrznych) i szklanego przykrycia, które również stanowi swego rodzaju barierę i chroni kolektor przed wpływem zewnętrznych czynników (np. śnieg/wiatr/etc.)
 2. Zbiornik wody
 3. Sterownik solarny – pełni funkcje miernika energii, wyświetla temperaturę kolektora i szczytu zbiornika oraz reguluje obroty pompy
 4. Grupa pompowa –  wymusza obieg płynu niezamarzającego, przenoszącego ciepło z kolektora do wymiennika.
 5. Zestaw przyłączeniowy do kolektorów

 

Wyróżniamy dwa rodzaje kolektorów, która pozyskują energię w różny sposób:

 1. Kolektory płaskiePosiadają unikalny sposób łączenia absorbera z rurkami miedzianymi,
  dając tym samym optymalny efekt przewodzenia ciepła. Ich zastosowanie pozwala skutecznie
  podgrzać wodę użytkową oraz wodę basenową.
 2. Kolektory próżniowe – skonstruowany z rur próżniowych. Dzięki próżni między poszczególnymi rurami, która spełnia funkcje izolatora, temperatura powietrza nie ma wpływu na efektywność kolektora

 

Jak działa instalacja solarna?

Ciepło, pozyskane przez kolektor z promieniowania słonecznego, jest następnie zabierane przez nośnik (niezamarzający roztwór glikolu, który krąży w instalacji dzięki pracy pompy obiegowej) i przekazywane za pomocą dwóch rur elastycznych ze stali nierdzewnej lub miedzianych do wężownicy, umieszczonej bezpośrednio w podgrzewaczu wody. Ciepło oddane do wężownicy nagrzewa wodę, znajdującą się w podgrzewaczu.

<obrazek>

 

Czy warto zdecydować się na system solarny?

Systemy solarne są bardzo popularne ze względu na ich jakość, trwałość urządzeń, prostotę układu i atrakcyjny koszt inwestycji. Obecnie koszty ogrzewania to znacząca część domowego budżetu rodziny. Systemy solarne są doskonałym pomysłem na obniżenie kosztów związanych z codziennym użytkowaniem ciepłej wody. Ze względu na wysoką wydajność i trwałość, decyduje się na nie coraz więcej osób. System solarny jest w stanie spełnić w 100% przeciętne zapotrzebowanie polskiej rodziny, to z kolei pozwala na oszczędności rzędu 60%!

 

Zalety systemów solarnych

- wymierne korzyści finansowe i spore oszczędności

- relatywnie szybki zwrot kosztów inwestycji

- trwałość i wysoka wydajność

- odporne na wpływ czynników zewnętrznych

- zmniejszona emisja dwutlenku węgla do atmosfery

- możliwość uzyskania dofinansowania m.in. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej